Sunday, January 6, 2008

De "nehez" az iskola taska...

Haaat, az asszony nagyon "termekeny".:) Most meg az iskolakrol irt.
Igaz, a "lektoralas" allatt beszurtam egy-ket -, ahogy nezem eleg sok - szosszenetet...

A Primary-, Intermediate-, College iskola a Mi esetunkben akkor "ingyenes", ha:
* a gyerek "Dependent children with domestic student status",
* es persze rendelkezik Student Permit/Visa-val.

Es abban az esetben "Dependent children" " domestic student" statusszal, - leegyszerusitve - ha valamelyik szulonek vagy mindkettonek van min WP-je. Ez kicsit bonyolultabb (pl. beadhatja az egesz csalad is ugye es akkor nincs a szulonek "me'g" WP-je es van meg par eset), de ennyi szerintem eleg a boldogulashoz.

A tanulo vizumot meg ugy, hogy ertelemszeruen kitolti es beadja a szukseges igenylo lapot.

Itt jut eszembe a Vizum meg ilyenek. Nem tudtam, hogy a legkisebb - harom eves - gyereknek milyen vizum is kell. Tanulo v. visitor? Ugye a visitor - elmeletileg - max. egy eves lehet, de Tanulo meg nem kell, mert meg 2 evig otthon lesz. Szoval, megkerdeztem az Immi hivatalt es azt mondtak, hogy eleg visitor vizum neki. Ugye abban meg az van - a regi, talan meg meglevo form szerint -, hogy aki tobb, mint egy evig akar maradni, annak kell Health Report. Tehat fogtam es beadtam kb. szeptember vege fele a kolkoknek a harom Student- es egy Visitor Visa/Permit utani kerelmet a "szukseges" Health Report-okkal, lesz ami lesz. Hiszen arrol, hogy egy nem tanulonak milyen igenylolapot kell beadni, arrol meg plane nem tudtam beszerezni senkitol semmilyen infot.
Ra masfel hetre mar meg is jottek, raadasul ugy, hogy a Tanulo Vizumra a New Zealand Immigration's Guide to Fees-ben leirt es befizetett 200NZD+200NZD-bol visszafizettek 200NZD-et. Nem tudom mi ez, de talan valaki elmondja/leirja. A legkisebbnek meg Visitor Permit/Visa-ja lett, megpedig az utlevele lejartaig (2009. juliusig). De, szerintem ha tovabb lett volna ervenyes, akkor addig adtak volna meg, amig az en WP/WV-em le nem jar. De, ki tudja...

Itt egyszerusitve a kov. iskolatipusok vannak:
  • Primary School/Normal School,
  • Intermediate School/Normal Middle School,
  • College.
A Primary-ba 5-tol 7 eves korig lehet beiratkozni es egeszen a gyermek 11-12 eves koraig tart. Vannak olyan normal iskolak (Normal School) amik ugy mukodnek, mint Magyarorszagon, azaz 8 oszatlyosak. Innen mar egybol a College-ba mehet a gyerek, es nem kell Intermediate-be irtani. Az Intermediate iskola az ket eves es 11-12 eves kortol csak 14 eves korig tart. Beszelgettunk egy Community rendezvenyen egy Skot szarmazasu Ausztral tanarnovel es O sem ertette, hogy miert is van ez. Aki tudja, irja meg. Van egy masik lehetoseg, amit Middle Schoolnak hivnak, es nem ket eves, ahogy az Intermediate, hanem 3 evig tart. 7-8-9 osztalyos tanulok jarnak ide.
A College az 14 eves kortol es nem tudom meddig tart.:) 16 ev utan ki lehet szallni, es szakmat tanulni.

Primary school
Szoval, a 4. Term elott egy hettel (kb. oktober eleje) mi bementunk a Birkenhead-i Primary School-ba es megkerdeztuk, hogy hogyan is lehet beiratni a gyerekeket. Azt szerettuk volna, hogy mindharman odajarjanak, de sajnos a legnagyobb eppen elmult 12 eves es azt mondtak, hogy neki mar egy Intermediate iskolaba kell jarnia, de itt adtak ket prospektust ket kulonbozo iskolarol, hogy valaszthassunk.

A beiratkozashoz ki kellett tolteni egy Jelentkezesi lapot, bekellett mutatni a szulo(k) Work Permit-jet, a gyerek(ek) Visajat es be kellett fizetni egy "nagyon-nagyon elvart" adomanyt (Donation), valamint az iskolaszereket is ki kellett fizetnunk.
Ebben az iskolaban a Donation egy evre (4 Term-re) 200 NZD egy gyerekre, es 150 NZD a tobbi testverre. Mi csak egy Term-re fizettunk be, mert nem tudtuk, hogy mit hoz a jovo. Azaz egy negyedevre 100 NZD volt (itt mar nem volt kedvezmeny) a ket kozepso gyerekre.
Az iskolaszerek pedig kb. 39 NZD-be kerultek gyerekenkent. Ezt olcsobban is meg lehet uszni, ha valaki megveszi a szukseges dolgokat vagy a WareHouse-ban vagy vmelyik "2 dollars shop"-ban.
A primary School-ban nem kotelezo az egyenruha viselese, de ajanlott volt egy egyen polo hasznalata, ami kb. 30 dollarba kerult gyerekenkent. Amugy altalaban a Primaryban nem kotelezo az egyenruha, csak a kalap a nyari idoszakban.
Szoval igy kezdetekkor, mar hirtelen kidobtunk az "ingyenes" Primary School-ra a ket gyerekre kb. 238NZD-et.

Nekunk a 4. Term oktober 8-an kezdodott, de leirom az ez evi (2008) Term-eket is.
2008-as Term-ek:
I. term februar 07-tol aprilis 18-ig tart.
II. term majus 05-tol kezdodik es julius 04-ig tart.
III. term julis 21-en kezdodik es szeptember 26-ig tart.
IV. term oktober 13-an kezdodik es december 19-ig tart.
Ezek nagyjabol minden evben igy alakulnak egy ket nap csuszassal.

A lustalkodast kedveloknek jo hir, hogy itt az iskolakezdes reggel 9 tol van es kb. du. 3-ig tart. Haromnegyed 9-re illik beerni az iskolaba (ami nekunk soha nemsikerul:)).

Akinek a gyereke nem tud angolul az nem jelent gondot a beiskolazasnal, hiszen
szerintem minden iskolaban van "English for speakers of other languages (ESOL)".
Ez itt mindig az elso ket ora volt a gyerekeknek hetente 4 vagy 5 alkalommal. Utana "morning tea, aztan "fruit lunch". Az iskolaban nincs menza es egy nap altalaban 2-szer van etkezes (morning tee es a lunch) . Ergo a kajat vinni kell, ahol a gyumolcs szinte kotelezo.
Itt nem nezik jol szemmel, ha nem visznek gyumolcsot a gyerekek (pl. 1x nem vittek es azt a tanarok szova is tettek.:)), de ez ertheto is.

A masik... Az ANGOL. A mi esetunkben a gyerek naponta 6 orat van angol kornyezetben, utana atszalad a szomszed gyerekhez jatszani egy-ket orara. Es igy, harom honap utan, a mi gyerekeink megsem tudnak folyamatosan angolul beszelni. Szavakat tudnak. Kb. 300-400 szo lehet a szokincsuk, aminek a kiejtese szinte tokeletes (marmint NZ-i akcentussal, neha nem is ertem), de magasab absztrakcios szinten (pl. folyamatosan elmondani, azt amit szeretnenek) nem tudnak kommunikalni. Csak toszavakat es helytelen nyelvtani szerkezetet raknak ossze (pl. me house stb.). Szerintem ilyen tempoban leghamarabb egy ev alatt fognak eljutni olyan szintre, hogy barmirol is tudjanak folyamatosan beszelni. Sok helyrol hallottam, hogy harom honap alatt siman megy az angol a gyerekeknek. De, szerintem akik ezt terjesztettek, azoknak vagy zseni a gyereke vagy mast ert az angol beszed alatt.:) Pl. van egy ismerosunk, akik kb. 8 honapja vannak angolszasz nyelvteruleten, azt mondjak, hogy a baratkozashoz me'g mindig nagyon keves a gyerekei angolja. Az elejen megijedtem, hogy itt van harmadik honap es a gyerekeink szinte semmit nem beszelnek angolul. Nem gatlasosak, kommunikativak es raadasul az egyiket az angol tanarnoje hihetetlen nyelverzekkel es kommunikacios kezseggel jellemezte, de en ebbol csak azt latom, hogy meg kell neki is legalabb 6-8 honap (pedig elorebb van egy kicsit, mint a tobbi). Gondolom a Tanar No tudja mit ir/beszel, hiszen ESOL-os gyerekekkel foglalkozik. Sajna, nem kerdeztuk meg tole, hogy mennyi ido kell egy atlagos gyereknek arra, hogy normalisan tudjon angolul kommunikalni. Es sajna, mar nem is lesz lehetosegunk Ot megkerdezni...

A tobbseg hideg etelt visz az iskolaba. Mi megtartottuk a magyar szokast, es ebedre meleg etelt esznek a gyerekeink (A termosz csodakra kepes). Altalaban elmondjak es/vagy a weblapon is fent van, hogy mit vihet (healthy food) a gyerek es mit nem (lolly pop, chips, yoghurt, junky food, szensavas udito). Vannak etel szallito cegek, akiknek az etlapja illetve rendelesi lapja ki van teve bizonyos iskolakban, es onnan lehet hazavinni es kajat rendelni masnapra. A gyerek hazaviszi a lapot, anyuci bejeloli mit ker a gyerek, penzzel egyutt beteszi egy boritekba, es a gyerkoc masnap beviszi a suliba, es delben ott a meleg vagy hideg kaja. A futes meg az iskolaban sincs igazan. Faztak is a gyerekeink, hiaba oltoztettuk Oket retegesen. Szinte minden iskolanak van egy beteg szobaja, ahova az asztmas gyerekek jartak "pipazni". Nyaron a sapka es a naptej kotelezo. Altalaban naptejbol van az osztalytermekben, amit mindenki hasznalhat, de a gyerekeink vittek magukkal. Ez is ertheto, mert eleg sokat voltak kint az udvaron.
Az udvaron a nagyobbacska es a kisebb gyerekek el vannak szeparalva egymastol, meg kulon jatszoteruk is van az iskolaban. Atjaras a ket jatszoter kozott (pl. kisebb teso mondani akar valamit a nagyobbiknak), csak tanari felugyelet mellett lehetseges.:)

Az oktatas a primary schoolban eleg laza. Az egyik gyerkoc hazament a mamahoz ket honapra a nyaron, es ugyanott folytatta, ahol abbahagyta, amikor visszajott. Neha megingok, hogy talan jobb lenne egy Montessori suli a gyerekek reszere, ami nemzetkozileg is elismert, de ki tudja...
Itt a gyerek - hala az Istennek - nem cipelnek nehez iskolataskat, mint otthon. Csak az uzsonnas taskat/termoszt cipeltek nap mint nap. Hazi is alig-alig van, inkabb az olvasasra fektetik a hangsulyt. Hazahozzak a konyvtari konyveket, es azokat olvassak. Kedves, vekony, sok-sok keppel illusztralt konyvekrol van szo:)
Ami feltunt, hogy ebben az iskolaban sok volt a meglepoen valoban idos nevelo, de ez betudhato annak is, hogy itt altalaban itt addig dolgozik az ember, amig fizikailag kepes ra, es persze foglalkoztatjak is.

Az iskolai esemenyeket, mint pl. osztalybuli, nem tartalmazza a tandij. Azokert is adomanyt kell fizetni, ami kotelezo es meg is mondjak az arat. Az egy Term alatt kb. 5 alkalommal kertek kulso foglalkozasokra (muzeumlatogatas, uszoda stb.) kisebb-nagyobb osszeget (2-15NZD-ig), ami mo.-n is megszokott vol.

Intermediate
Haaat, ezt -, mint mar irtam - nem tudom hova sorolni. Mivel a legnagyobb gyerkoc elmult 12 eves, ezert egy ilyenbe kellett beiratnunk.

Az Intermediate iskolak korzethez kotottek. A korzetibe biztos, hogy felveszik, es iskolabusz is a rendelkezesere all a koloknek (10 alkalmas jegy 20 dollar). Az pont egy hetre eleg. Ha korzeten kivul viszed a gyereked, akkor eselyes arra, hogy felvegyek, de ez nem biztos. Itt ugy mukodik a dolog, hogy kitoltod a jelentkezesi lapot, es leadod az iskolanak. Aztan behivhatnak egy interjura, hogy miert ide, es miert nem a korzetibe...? Az osszes korzeten kivuli jelentkezot beteszik egy "ladaba", es amikor eljon az ideje, kihuznak par emberket. Ha megfeleltel, akkor felvetelt nyersz. Nem tudom, mi alapjan dontenek. Lehet, hogy az interju is beleszamit. Korzeten kivul nincs iskolabusz.
Itt mar kicsit korabban kell felkellni. A tanitas altalaban 8.40- kor kezdodik. Brrr...
Altalaban ugyanazok a szabalyok, mint a Primary-nel, de itt mar kotelezo az egyenruha.
Itt is van lehetoseged kajat rendelni, amit naponta beszallitanak a gyereknek, de itt mar van sajat bufe is. Kulonbozo szendvicseket es piteket arulnak, meg termeszetresen innivalot is.
Ossze vissza durvan 5 dollarbol be tud vasarolni egy gyerek egy nap (enni es innivalo, desszert nelkul:)).

Ja, tornaoran (Physical education a.k.a PE) is kulon "egyenruha" kell. A mi iskolankban volt lehetoseg a hasznalt egyenruha megvasarlasara. Ami azt jelenti, hogy felaron juthatsz hozza mondjuk a tornacucchoz.
Itt is, ha barmilyen esemeny van az iskolaban pl. karacsonyi-, halloween party, mufty day stb. mindenert adomanyokat kell adni, amit meg is mondanak, hogy mennyi legyen.

Normal Middle School

Ezt mar emlitettem feljebb, hogy a Primary School utan a Normal Middle School is vaalszhato az Intermediate helyett. Ez egy harom eves iskola 7.8.9. osztalya van.
Az egyenruha itt is kotelezo, iskolabusz itt is van, es tulajdonkeppen minden ugy zajlik itt is, ahogy az Intermediate Schoolban.

College

Sajnos meg semmi infonk nincs errol. Mi College helyett a Normal Middl School 9. osztalyat valasztottuk. Majd jovore (2010).

Egyenruha/Uniform

Altalaban minden iskolanak van egy listaja az egyenruhakrol, ahol fel van tuntetve, hogy mi mennyibe kerul, es mi az, ami kotelezo, es mi az, ami opcionalis.
Van kulon nyari es teli egyenruha. Ha az ember tanevkezdeskor (nyaron) veszi meg a teli egyenruhat is, akkor par dollarral olcsobban kapja meg. Van ahol a tanevkezdes elotti hetekben mar aruljak az egyenruhat, de az isklokezdes heten biztosan megvasarolhato.

Ami biztos, hogy kotelezo:

-rovidnadrag/ szoknya (kb. 35 dollar)
-zokni (kb.10 dollar/par)
-polo (kb.35 dollar)
-sapka (kb. 10 dollar)
-tesi cucc
A sotet szandal/cipo is kotelezo, de az iskola nem arul labbelit. A Warehouse ciporeszlege tele van "iskolai" cipovel. 12 dollartol felfele mar vannak szandalok es 20 dollartol felfele mar cipot is lehet venni.

Amit lehet
pluszban venni:

-teli nadrag
-teli pulover
-melleny
-esokabat

Tanszerek/Stationary

A szukseges tanszerekrol is van minden iskolanak egy listaja. Ha valaki nem szeretne elni azzal a lehetoseggel, hogy az iskolaban vegye meg a komplett csomagot, az a lista alapjan meg tudja venni a Warehouse Stationary-ben, a 2 dollar shop-ok valamelyikeben, a Paper Plus-ban vagy ahol meg kaphato ilyesmi. Ha valaki az iskolaban szeretne megvenni a komplett csomagot, akkor altalaban az iskolakezdest koveto elso heten van ra lehetosege (van ahol tanevkezdes elott egy- ket nappal megveheto mar a csomag, iskolaja valogatja). Fent mar emlitettem, hogy egy komplett csomag kb. 39 dollar. Ezt nem kell minden term elott megvenni, csak tanevkezdeskor. De termeszetesen, ha elveszik valami belole, vagy betelik a fuzet, akkor ujat kell venni abbol, ami szukseges.

Ha valaki evkozben iratja be a gyereket az iskolaba, annak is jut tanszeres csomag es egyenruha. A helyi sikolak kifogyhatatlanok az ilyenekbol:)

Special needs Children


A serult gyerekeket, akik integralhatok, azokat itt altalaban integraljak is.
Minden iskolanak van egy Learning Support Class tanterme, ahol a serult gyerekeket oktatjak.
Amennyiben nincs kulon osztaly erre, akkor a gyereknek biztositanak egy szakembert, aki az iskola ido alatt vegig kiseri ot, es felugyeli. Azaz a serult gyerekeknek nem kulon gyogypedagogiai iskolaba jarniuk (marha integralhatoak). Ha valaki serult gyerekkel szeretne bevandorolni, akkor az elso dolga az legyen, hogy megkeresei a CDC-t (Child Develop Centre) es ott kerje a szakemberek segitseget. Ha barkinek konkret kerdese van, irjon batran, amit tudunk, megirjuk neki. A szomszedban egy kozepsulyos autista kisfiu el, akinek vegigkisertuk/kisrjuk a kalvariajat, igy elegge kepben vagyunk (HETI 1000 dollar az iskolan kivuli fejlesztese. Itt nincs ingyenes nevelesi tanacsado...)

Szabadidos tevekenysegek gyerekeknek es felnotteknek:
www.kidactive.co.nz
www.lollipopsplayland.co.nz
www.nzymca.com/kids/index.php

A fent emlitett iskolakon kivul termeszetesen vannak maganiskolak is, eves 10.000 dollar koruli tandijjal.
Szoval egyelore ennyi, ha valami meg eszembe/eszunkbe jut, akkor frissitjuk majd ezt a post-ot.
Ajanlom ezt az oldalt iskolavalsztas elott:
http://www.ero.govt.nz/ero/publishing.nsf/Content/Home+Page
Itt leirjak, hogy milyen minositest kapott az iskola, es milyen az osszetetel.

37 comments:

  1. Sziasztok!

    Örülök, hogy végre ilyen szépen frissül a blog. :)
    Minden reggel megnézem, hogy van-e valami új bejegyzés.
    Nagyon hasznos volt ez a sulis post. Köszi! :)
    Mi két gyerekőccel tervezzük a kiutazást, így nagyon érdekelnek a gyerekekkel kapcsolatos dolgok.

    Dina :)

    ReplyDelete
  2. Koszi, es igyekszunk frissiteni, de nem igerem, hogy heti ill. ketheti rendszeresseggel azt meg is tudom tenni.:)

    Ezeket a post-okat - me'g, ha egyen- , hely- es helyzetfuggoek is -, azert irom/juk le, mert En az asszony fel kezet odaadtam volna:):), hasonlo informaciomorzsakert. Es tokmindegy, lett volna, hogy altalaban egyeni es nem altalanos dolgokat ir is le az a valaki, hiszen az ember ki tudja nagyjabol szurni az objektiv/altalanos dolgokat belole.

    Ja!? Szerintem, ha barkinek barmilyen kerdese van ezzel a post-tal kapcsolatban (pl. mi erdekli, mi maradt ki stb.), akkor azt itt tegye es megprobaljuk frissiteni a post-ot.

    ReplyDelete
  3. Szia Ágica!

    Azt szeretném megkérdezni, hogy hogy vették a gyerekek ezt az egész kiköltözést. Pl. nem sajnálták-e itthagyni a barátaikat, rokonaikat, nagyszülőket? Mit szóltak a nagyszülők? És hogyan illeszkedtek be az iskolába - nem voltak oda, hogy nem értenek semmit? Hogyan barátkoznak? Inkább csak magyar barátaik vannak?

    Előre is köszi
    Kinga

    ReplyDelete
  4. Palitól meg azt kérdezném, az eggyel előbbi posttal kapcsolatban, hogy biztosításotok van-e, ami az orvosi ellátásra jó? Tudom, ez NZ-n nagyon drága...
    Ja, meg nem tudom, hogy most én nem olvastam elég részletesen, de nem derült ki konkrétan, hogy sikerült-e munkát találnod - gondolom igen, de erről is írhatnál, hogy mennyire volt nehéz, stb. Volt már ilyen bejegyzés?
    Kinga

    ReplyDelete
  5. Szia Kinga,

    Amikor indultunk, a gyerekek nagyon keszen alltak az utra. Nem sajnaltak semmit es senkit. Most, hogy 5 honapja itt vagyunk, mar emlegetik az otthoni baratokat, bar skypon tartjat egy-ketovel a kapcsolatot. Mar szervezik a talalkozot:)
    Itt magyarokal nem igen tartunk szoros kapcsolatot. Gyerekes magyarokat pedig nem is igen ismerunk. Itt meg nem sikerult "igazi"baratokat szerezniuk.
    Az iskolaval nem volt gond, szerettek jari. Bar ket het utan ultetest kertunk az osztalyfonoktol, mert a padtars nem birt magaval:)Ami a nagyszuloket illeti, Nekik nagyon rossz lehet, mert ez az ossz unoka allomany, es napi szinten reszei voltunk az eletuknek. Emiatt evente ketszer szeretnenk hazamenni, ilyen olyan felallasban. Megmondom oszinten, mar en is varom, hogy hazalatogassunk, mert a megszokott kis helyek es baratok tudnak hianyozni:)

    ReplyDelete
  6. Kosz a postot, vegre valakitol megtudtuk hogyan is nez ki az iskola:-) Bar addig meg ven legalabb 4 evunk.
    Esetleg arrol nem tudtok valamit, hogy az iskolak pontozasa mi alapjan tortenik? Mert remisztgetnek bennunket, hogy olyan kornyeken lakunk, ahol nem jok az iskolak.. Kinai szarmazasu kollegam viszont azt mondta (es mas kiwitol is ilyen infohoz jutottunk), hogy primary school-bol folosleges a fizetoset valasztani, az eleg kesobb.

    ReplyDelete
  7. Kinga:
    Bocsi a kesoi valaszert, de eleg suru most minden a koltozes miatt.
    Mi nem kotottunk semmilyen biztositast, mert uo. szolgaltatasok jarnak nekem (tobb, mint ket eves WP a feltetel), mint az allampolgaroknak.

    Igazsag szerint, ettol fgtln.-ul, azert meg kothetnenk, de 15 evre visszatekintve a kov. szolgaltatasokat vettuk otthon igenybe:
    1. max. 3 Surgossegi ellatas (pl. az egyik gyerek nagyod zugott a biciklivel),
    2. szuleszet.
    Ezek ugye nem varolistas ugyek, ami miatt biztositast kellene kotni.

    Szoval nem igazan latom ertelmet, de akinek mas a velemenye az irja le legyszi.

    Ja, En nem mondtam, hogy a biztositas draga, csak azt, hogy a vizitdij az k*a draga sztem. Ja, es En ugy tudom, hogy havi 10 ezer Ft-nyi osszegert mar lehet biztositast kotni, de nekunk (nagycsalad) sztem joval tobb lenne.:):) De, nem neztem utana...

    Igaz, amikor kijottem volt baleset biztositasom, mivel meg nem volt WP, de ahogy meglett, utana mar semmi ertelmet nem lattam, hiszen a fogorvost otthon is maszekban csinaltuk a surgossegi az meg surgossegi, ott nincs varolista.:)

    Muszaly munkanak lenni, mert ha nincs, akkor nincs se a gyerekeknek tanulo vizuma/engedelye se az asszonynak munkaengedelye.

    A munkarol valo post megirasan meg erosen gondolkodtam/gondolkodom, mert az az igazi egyenfuggo dolog. Es nagyon nehez ugy megirni, hogy objektiv legyen. Szinte lehetetlen, es ezert sem kezdtem bele.

    Nekem "szerencsem" volt, de az ittletunk alatt is volt par ember, akinek sajnos nem volt szerencseje.
    Esetleg a vizum, munkakereses lehetosegei, a szukseges angoltudas vagy valami hasonlokrol fogok irni, de nehez lesz... Addig is: Minden jot...

    ReplyDelete
  8. Szia,
    En mar 2000 ota vagyok kiwi es mar allampolgar-iskolas koru gyerekekkel-
    es megszeretnelek nyugtatni,hogy klasszikusan 8 honap kell a gyereknek,hogy tudjon angolul beszelni- a primaryben.
    Az intermediate az egy 2 eves szakkozepiskolai elokeszitonek felel meg.A szakkozepiskolat mar a 3. evben
    aba lehet hagyni-foleg azoknak akik
    nem tanulnak tovabb.A szakkozep 4.
    eveben van az erettsegi.
    Azt meg erdemes elmondani a kiwi iskolakrol,hogy minden term vegen van 2 het szunet es nyaron igy rovidebb a szunet mivel mar januar vegen elkezdodik az uj ev -iskolai-
    es csak december 22 korul volt az utolso tanitasi nap.
    Az is nagyon fontos informacio,hogy
    ameddig valakinek nincs work permit
    minimum addig horribilis osszegbe kerul a primary iskolaztatas!!!!!!
    Tehat work permit nelkul-ugy mint turista- egy auto arat fizethetsz ki egy evben.
    Gabor

    ReplyDelete
  9. Az eu szolgaltatasrol a kovetkezoket
    erdemes megjegyezni:szinte minden utca sarkon van egy privat medical
    centre-azaz privat hazi orvosi ellatas.6 eves korig gyerekeknek ingyenes es felnoteknek 35 nzd.
    Korhazakban is van ellatas es az ingyenes!Pld aki a north shoreon lakik az menjen a North Shore Hospitalba es vigye magaval az utlevelet.
    Uj-Zelandon nincs tb jarulek es igy
    szerintem a 35 nzd kifizetheto-
    nincs meg 3 oraber sem.
    Privat biztositok hada all rendelkezesre kb.havi 70 nzdert
    es itt ajanlanam a Sothern Cross
    biztositot.
    Gabor

    ReplyDelete
  10. Gábor:

    Kiknek ingyenes 6 éves korig az eü ellátás, meg amúgy a kórház: mindenkinek, akinek van vízuma, vagy csak az állampolgároknak?

    Más, mindenkinek:
    Mi a helyzet az oltásokkal? 11 éves korig nagyjából ugyanazokat az oltásokat adják Új-Zélandon is, mint nálunk. Kötelező és ingyenes ott is? Viszitek a gyerekeket?

    Kinga

    ReplyDelete
  11. En az itteni oltasokat nem ismerem.
    A suliban nem kertek oltasi konyvet, es nem is kerdeztek, hogy mit kapott eddig a gyerek. Bar orulnenk, ha Gabor feltenne a kotelezo oltasok listajat (mit- mikor) es a beadhato oltasok listajat, ami nem kotelezo...

    ReplyDelete
  12. Mivel a felesegem ott szult es igy
    kaptunk egy un.Planket konyvet
    amelyben az osszes oltas az idoponttal benne van.Ja a Planket
    az egy fantasztikus kiwi talalmany:
    hetente bemehetsz hozzajuk-szinten
    relativ minden keruletben vannak-
    es egy noverke atnezi a babat es
    figyelmezteti az oltasokra es ha baj
    van a fejlodesben.
    Gabor

    ReplyDelete
  13. Igen, ez olyasmi, mint otthon a vedonoi szolgaltatas. Nalunk (Birkenhead) hetente egy nap osszejonnek az anyukak, es egy "vedono" is ott van, akit lehet nyuzni a kerdesekkel.

    ReplyDelete
  14. Egy nagyon regi torveny szabalyozza
    a gyerekek 6 eves korig torteno ingyenes ellatasat es ez nem allampolgar vagy residency fuggo!
    A korhazakban is kapsz ingyen ellatast-mi pld a North Shore Hospitalban kaptunk nem egyszer-ha
    viszed az utleveledet-magyart- es kivarod a sorodat.
    Gabor

    ReplyDelete
  15. Lehet,hogy a torvenyek azota megvaltoztak?

    ReplyDelete
  16. Sokat jartunk Birkenheadre mivel ott
    van ket kinai gyumolcs uzlet egymassal naggyabol szemben es afelesegem felejthetetlen eveket
    toltott a Birkenheadi Community centreben ahol angolt tanult.
    Gabor

    ReplyDelete
  17. En rengeteget jartam Hamiltonba de
    en nem szerettem annyira-nekem a North Shore a kedvenc.Szinte mindenkit ismerunk a Westfieldben
    amely Takapunan van-mi csak napocskasnak hivtuk.Van egy muffin break a Westfieldben es kave muffinnal az paratlan.
    Gabor

    ReplyDelete
  18. En nagyon szivesen irnek nektek egy listat a szivemhez nagyon kozeli
    dolgokhoz:fodrasz,jatszohaz,iskola,
    uszoda,etterem stb stb.
    Gabor

    ReplyDelete
  19. Akkor uccu neki:) Tobb szem, tobbet lat:)
    Koszi szepen:)
    En mit nem adtam volna azert, ha valaki csak a Community Chreche-rol irt volna ket sort, vagy feltesz par kolkokkel kapcsolatos linket...

    ReplyDelete
  20. Hetvegen osszeszedem magam es most
    viszont lefekszem mivel hamarosan ejfel lesz.
    Gabor

    ReplyDelete
  21. http://www.immune.org.nz/?t=571

    itt találtam meg az oltásokat.

    És mi van, ha a gyerkőc beteg? Nálunk ugyebár orvosi igazolással maradhat csak otthon...

    Gábor, te Magyarországról írsz?

    Még egy kérdés Ágicáékhoz: bevándorlási ügynök segített nektek? Nekem úgy tűnik, hogy mindent magatok intéztetek - nehezebb így vajon?

    Kinga

    ReplyDelete
  22. Nem kertunk ugynoki segitseget. Nem lattuk ertelmet. Igaz, ha mar allando lakosu vizummal josz ki, akkor biztos konnyebben talalhatsz munkat. De en ugy gondolom, ha jo a szakmad es nagyon jo vagy benne, akkor biztos hogy ugynok nelkul is megy a dolog, es nem lesz gond a munkaltatonak, hogy offert adjon, es kivarja a wp-t.
    Habar biztosnak semmi sem biztos...:)
    Sajnos nincs olyan ismerosom, aki ugynok altal jott volna ide, igy nem tudok senkit megkerdezni, hogy mennyivel egyszerubb ugy...Tenyleg nem tudom.

    ReplyDelete
  23. Oltasok:
    Egyik oltas sem kotelezo.
    Ha akarod beadatod, ha nem nem.
    Az a gyerek is jarhat kozossegbe, aki nincs beoltva.

    ReplyDelete
  24. Szia Kinga,
    Gondolom te a letelepedeshez kerdezted,hogy hasznaltak e ugynokot
    es nem a munkaszerzeshez?
    Ha a letelepedesrol kerdezed akkor
    egyertelmuen azt mondom,hogy csak
    penzkidobas mivel csak postas szerepet jatszanak es azt par ezer
    dollarert.
    Gabor

    ReplyDelete
  25. Igen, a letelepedéshez, ill. a vízumhoz kérdeztem az ügynöki segítséget, mert én is sokalltam azt a pénzt egy-két hasznos infóért meg papírok beadásáért.

    Ágica, tudnál egy linket adni ehhez az állandó lakosú vízumhoz, hogy hol tundék utánanézni? Habár most olvastam egy másik blogot, aki itthonról intézte, töméntelen pénz...

    ReplyDelete
  26. sziasztok.

    az oltassal kapcsolatban. a gyerkoceink itt plusszba megkaptak a hepatitisz B es a meningitisz ellenit. a tobbi ugyanaz.
    Gabi

    ReplyDelete
  27. Szia,

    Ezt otthon is beadjak, ha kered.
    Most mar nagyon sokan igenylik a meningitiszt, ahogy Ti is:)
    Mi nem kertuk se otthon, se itt.

    ReplyDelete
  28. Kinga,
    http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/live/

    ReplyDelete
  29. Sziasztok,

    szöget ütött a fejembe, hogy ugyebár vannak iskolaköteles gyerekeink, és hogy itthon ránkmászik a gyámügy, ha nem jár a gyerek suliba.

    Ti mit csináltatok? Be kell valahol jelenteni, hogy a gyerek jövő hónaptól külföldön van, vagy ez így hogy?
    Köszi!

    ReplyDelete
  30. immacolata:
    Hali!

    Mi ugy vagtuk rovidre a dolgot, hogy beirattuk az otthoni iskola(k)ba a gyerekeket, mint magantanulo.
    Ebben az esetben augusztusban le kell vizsgazniuk.

    Ehhez nem kellett ott lennunk (nagyszulok bementek szeptemberben es elinteztek).
    Most azon vagyunk, hogy akkor tudjanak vizsgazni amikor hazamegyunk latogatoba (majus eleje).
    A konyveket kikuldettuk es itt is tanul(gat)nak, ami rajuk is fer, mert eleg hosszura sikerult a nyaruk es kezdenek ellustulni.:)

    ReplyDelete
  31. Köszi!

    Hát ezen még méláznom kell, mert egyrészt nem szeretnék fél év múlva visszajönni látogatóba, másrészt ez egy olyan féligmegoldásnak tűnik. Persze nyilván jó hogy van menekülési útvonal, de akkor én ennek most jól utánajárok.

    ReplyDelete
  32. Nekunk azert fontos ez a magantanulos megoldas, mert soha nem tudhatjuk, hogy mikor kell hazamennunk valami miatt.
    Igy nem kell kulonbozeti vizsgat tenniuk, automatikusan folytathatjak a sulit, ahol abbahagytak.
    A magantanuloknak evente kell vizsgazni.
    Nekunk ez megnyugtato.

    ReplyDelete
  33. Oh, akkor már megint az volt hogy magamból indultam ki, így persze értem. Nekem nagyon könnyű, szupergyerekkel. Harmadik osztály félévében túl volt a negyedikes anyagon, és most azért nem kezdi az ötödikeset, mert az már ebben az alapítványi suliban sem lenne megoldható, hogy két évet ugorjon egy alatt.
    Szóval nálunk a tanulás, tananyag, ilyesmi mindig mellékes téma, a magaviseletet gyűrjük, hogy ne unatkozzunk:)
    Nagyjából egy hét felkészüléssel tenne le bármilyen különbözeti vizsgát, úgyhogy ez a rész nem izgat. Csak a jogi helyzet, hogy akkormost izélgessen-e a gyámügy vagy ne.

    ReplyDelete
  34. Akkor itt egybol az Intermediate-be irassad, mert a Primary-ben halalra unja majd magat:)
    Nekunk sem lesz sokkal tobb idonk a keszulesre, mert mindjart indulunk, es a nyari szunetben nem igen tanultunk...
    Most majd kiderul, hogy az apjuk eszet orokoltek-e vagy sem :o

    ReplyDelete
  35. Mit ér az a blog amelybe több mint két hónapja nem irtak ???

    ReplyDelete
  36. Javitom magam...
    A magantanuloknak nem kotelezo evente vizsgazniuk, emiatt nem kell evente hazamenni senkinek, lehetoseguk van evet ismetelni.

    ReplyDelete
  37. Hobenek

    http://www.ero.govt.nz/ero/publishing.nsf/Content/Home+Page
    Ha tudod a suli nevet, csak be kell irnod, es maris latod a minositeset.
    1-10 vannak pontozva az iskolak.

    ReplyDelete